Jak przebiega odra u dziecka?
6

A A A

Kilkadziesiąt lat temu w Polsce była to choroba niezwykle powszechna, jednak dzięki programowi szczepień ochronnych, udało się skutecznie ograniczyć liczbę zachorowań na odrę wśród dzieci. Nie zawsze jednak szczepionka bywa skuteczna – u osób z zaburzeniami odporności nie daje ona całkowitej gwarancji uniknięcia zachorowania.

Przebieg odry u dzieci

Dziecko zaraża się w większości przypadków drogą kropelkową od innego chorego dziecka – izolacja chorego w tym przypadku jest niezwykle istotna, bowiem wirus uzyskuje zdolność do zarażania nawet na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych symptomów choroby i zachowuje ją do czterech dni po ich ustąpieniu.

Okres wylęgania pasożyta trwa kilka dni, po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy, zwane prodromalnymi. Jest to przede wszystkim podwyższona temperatura ciała oraz kaszel, może również pojawiać się katar oraz zaczerwienienie oczu.

  • Bardzo uciążliwym, zwłaszcza dla małego dziecka objawem, jest światłowstręt, który utrzymuje się przez kilka dni.
  • W późniejszym etapie trwania choroby, do powyższych objawów dołącza charakterystyczna wysypka na skórze oraz w jamie ustnej (tak zwane plamki Fiłatowa – Koplika).
  • Początkowo wysypka ma charakter drobnoplamisty, jednak w miarę upływu czasu, zmiany skórne grupują się i tworzą większe struktury. W okresie pojawiania się wysypki, gorączka ulega znacznemu nasileniu.
  • Objawy skórne cofają się po upływie kilku dni, w miejscach zajętych chorobą skóra zaczyna się łuszczyć i zmieniać zabarwienie na ceglaste.
Jak przebiega odra u dziecka?

Odra u dziecka, fot. Teseum via Compfight cc

W niektórych przypadkach wysypka w ogóle się nie pojawia – ogólnie mówiąc, odra u dzieci ma zazwyczaj łagodny przebieg i rzadko grozi jakimikolwiek powikłaniami. Choroba dotyka najczęściej maluchy w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, natomiast rozprzestrzenianiu odry sprzyjają zamknięte zbiorowości, takie jak szkoła i przedszkole właśnie. Zakażenia niemowlęce występują zdecydowanie rzadziej, szczególnie narażone są dzieci po skończeniu 6 miesiąca życia.

Jak rozpoznać chore dziecko?

Małe dzieci, na większość objawów odry reagują po prostu płaczem. To po stronie osób dorosłych leży całkowita odpowiedzialność za wczesne rozpoznanie choroby. W przypadku odry dziecięcej, często dochodzi do zajęcia spojówek – wówczas twarz dziecka sprawia wrażenie zapłakanej, pojawia się też wspomniana wcześniej, wysoka gorączka.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*